NASTAŁ CZAS JESIENNYCH WĘDRÓWEK

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lelkowie już od wielu lat biorą udział w akcji „Europejskie Dni Ptaków” .

W tym roku również włączyliśmy się w obserwacje ptasich przelotów.  Jest to jedno z wielu działań najmłodszych uczniów naszej szkoły w ramach udziału w programie edukacyjnym „Przyroda wokół nas – Ptaki” prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

            Nasze działania rozpoczęliśmy 5 października. Tego dnia w szkole odbyły się zajęcia edukacyjne. Uczniowie najmłodszych klas poznawali rożne gatunki ptaków. Szczególną uwagę poświęciliśmy pleszce, która była tegorocznym ptakiem Europejskich Dni Ptaków. Odbyły się również zajęcia plastyczne, podczas których „mali artyści” kolorowali według określonych kodów różne gatunki ptaków poznając ich wygląd i kolory upierzenia. Prowadziliśmy także obserwacje ptaków w pobliżu naszej szkoły.

            Wielką atrakcję i cenne doświadczenie stanowiła wycieczka na Mierzeję Wiślaną, gdzie odbywał się „VIII Ptasi Piknik”. Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Anny Andrejuk – Klufas,  p. Anny Rutkowskiej i p. Ireny Bagan wczesnym rankiem 6 października pojechali do Krynicy Morskiej w celu spotkania z ornitologami, zdobywania wiedzy i  obserwacji ptasich przelotów.

Program pikniku, jak każdego roku, był bardzo atrakcyjny. Rozpoczęliśmy obserwacją ptaków, a następnie zwiedzaliśmy stanowiska przygotowane przez różne organizacje przyrodnicze. Dzieci miały okazję wziąć udział w badaniach polegających na chwytaniu i obrączkowaniu ptaków. Zbudowały budki lęgowe, które mogły zabrać ze sobą. Aktywny udział naszych wychowanków w organizowanych quizach, zagadkach i zadaniach przyrodniczych został nagrodzony wieloma ciekawymi broszurami, plakatami, książkami, zakładkami i magnesami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia pirografii, w czasie których dzieci wykonały piękne obrazki i zakładki z wizerunkami ptaków. Piknik zakończył się ogniskiem, podczas którego uczestnicy dzielili się zdobytymi wrażeniami.

W czasie „Ptasiego Pikniku” była przyjazna atmosfera i przepiękna pogoda. Nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w proponowanych zadaniach. Taki wyjazd jest doskonałą okazją do wzbogacania wiedzy, doskonalenia umiejętności, a także rozwijania pasji przyrodniczych. Udział w imprezie był możliwy dzięki Warmińsko – Mazurskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli - Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, za pośrednictwem którego otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

Anna Andrejuk – Klufas

Irena Bagan

Anna Rutkowska


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.