WIEJSKI OGRÓD JAK U BABCI

Nasz ogródek powoli nabiera lekkiej, nawiązującej do natury formy, gdzie kępy poszczególnych roślin stworzą bujny gąszcz. Zakładając wiejski zakątek, bazą uczyniliśmy rośliny wieloletnie - byliny, które zostały uzupełnione gatunkami jednorocznymi i dwuletnimi.

Intensywne prace majowe przyczyniły się do tego, że ogród nabiera właściwego kształtu i zapełnia się nowymi nasadzeniami. Pojawiły się w nim kwiaty, które kojarzą się zwykle z sielskim, wiejskim krajobrazem. Niektóre z nich można spotkać właśnie na łąkach i polach. Złocienie, niezabudki (czyli niezapominajki), różnokolorowe lwie paszcze, chabry, dąbrówka rozłogowa, różne gatunki firletek -już cieszą oczy swoimi kwiatami. Z niecierpliwością czekamy, aż zakwitną goździki ogrodowe i brodate, łubin, miechunki rozdęte, naparstnice, błękitne kocimiętki - nadające lekkości naszej rabacie, liliowce (dziennice) - jedne z najpopularniejszych i lubianych bylin ogrodowych, astry jesienne (marcinki), szałwie omszone, pysznogłówki i kosaćce syberyjskie.

            Zależy nam, aby zapewnić ciągłość kwitnienia roślin, dlatego staramy się łączyć je w ten sposób, by pojawiały się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Stąd też nie mogło zabraknąć jednorocznych kwiatów, które wysieliśmy w naszym ogrodzie: aksamitek niskich, słoneczników karłowych, słoneczników wysokich wielokwiatowych, astrów, suchołusek, nasturcji. Dla wzbogacenia ogródka dodaliśmy pachnące rośliny: groszek i maciejkę, a także posadziliśmy krzewy: lilak pospolity i kalinę koralową.

W naszym ogrodzie panuje pozorna przypadkowość, a także mnogość gatunków kwiatów - właśnie w tym tkwi urok całej kompozycji.

            Jako dodatkowe elementy dekoracyjne, obok roślin, doskonale prezentują się: drewniany płot i wózek ogrodowy.

            Wszystko to osiągnęliśmy dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Szczególne podziękowania chcemy przekazać panu Krzysztofowi Czarneckiemu, który wraz z synem Jakubem - uczniem klasy VIII, wykonał drewniany płot, paniom Danucie Król i Mirosławie Piskorz, które chętnie dzielą się z nami roślinami ze swoich przydomowych ogródków.

            Nasz rustykalny kącik pięknieje w oczach dzięki codziennej trosce uczniów i pracowników szkoły, którzy systematycznie prowadzą prace pielęgnacyjno-porządkowe. Tak mały zakątek integruje tak wiele osób.

 Dziękujemy! JJJJJ

Organizatorzy


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.