„Zimowe Ptakoliczenie 2023”

Już po raz dziesiąty Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Lelkowie wzięła udział w akcji „Zimowe Ptakoliczenie 2023” organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Spotkaliśmy się podczas ferii zimowych. W piątkowe przedpołudnie 27 stycznia uczniowie naszej szkoły wyposażeni w lornetki i  przewodniki spotkali się żeby wspólnie obserwować i liczyć ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Organizacją akcji zajęły się pani Anna Andrejuk-Klufas, pani Anna Rutkowska, pani Irena Bagan oraz pani Patrycja Pusz, które zaprosiły do współpracy Nadleśnictwo Zaporowo oraz Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach, które poprowadził Pan Antoni Czyż specjalista do spraw ochrony przyrody i edukacji przyrodniczo-leśnej – przedstawiciel Nadleśnictwa Zaporowo. Podczas prezentacji multimedialnej opowiadał uczniom na temat ptaków, które najczęściej występują na naszym terenie. Szczególną uwagę zwrócił na jemiołuszkę – ptaka tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia. Podczas spotkania wyłoniliśmy również zwycięzców konkursu plastycznego pt. „Jemiołuszka”. Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci wzbudziło wspólne zbijanie budek lęgowych, które przekazali nam przedstawiciele Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” z Olsztyna.Przy realizacji tego zadania pomocne okazały się narzędzia zakupione  w ramach  #LaboratoriaPrzyszłości

Obserwacje prowadziliśmy w ogrodzie szkolnym, gdzie umieszczone są karmniki. Następnie spacerowaliśmy wyznaczoną trasą po wsi Lelkowo. Zaobserwowaliśmy sroki, wrony, wróble, bogatki, i  mazurki. Wyniki obserwacji zostały przesłane do koordynatora akcji i będą stanowiły materiał służący ornitologom w bliższym poznaniu najczęściej spotykanych zimą gatunków ptaków.

Na zakończenie wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaski przygotowane przez Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna. Uczestnicy prowadzonej akcji otrzymali upominki podarowane przez Nadleśnictwo Zaporowo.


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.